Obsah fóra Fórum o Chelsea FC Fórum o Chelsea FC
Forum.chelsea-fc.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil    TipovačkaTipovačka   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 
  HryHry   

Sparta Praha
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Fórum o Chelsea FC -> Světový fotbal
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Georgewon

10000.0 points

PříspěvekZaslal: po květen 26, 2014 6:16 am    Předmět: Sparta Praha Citovat

Sparta má momentálně v áčku 14 odchovanců. Před třemi roky to byli tuším dva #zmenamysleni

Je ale třeba ještě k tomu podotknout, že nové vedení vykoupilo pár odchovanců, které to bývalé pustilo k vodě. Tedy něco jako my s Matičem...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FairCop

7400.0 points

PříspěvekZaslal: st srpen 06, 2014 7:01 pm    Předmět: ... Citovat

Jsem zvědav na ohlasy na dnešní Spartu - pan Lavička našel geniální mix ofenzivního a defenzivního fotbalu, který plodí nejen góly, ale i výsledky.

Zřejmě je tento mix účinný na borce Příbrami nebo Slovácka, ale v opravdové konkurenci nic moc teda.

No tak náš fotbalový vzor má šanci zahrát si Evropskou Ligu - na tým, který nemá, co do financí, v lize absolutně konkurenci a může nerušeně budovat kádr, je to pro mě trochu málo, ale je fakt, že za poslední roky už udělali i větší ostudu.

Tammy Abraham - I´m over the Moon!
ondrej

6944.0 points

PříspěvekZaslal: st srpen 06, 2014 8:13 pm    Předmět: Citovat

Hlavně že ten náš fotbalový vzor alespoň dokázal suverénně opanovat ligu a vyhrát pohár. Letos k tomu má zase solidně nakročeno, doma příliš konkurence není. Výstup v Evropě opět průšvih jako kráva, ale když už se tady chceš vysmívat srovnáním a nazýváním Sparty "fotbalovým vzorem" Chelsea, pak ji Chelsea v posledním roce nesahá ani po kotníky. Hráli jsme obrovskou sračku, nedávali góly, na fotbal se nedalo koukat a vyhráli jsme úplný hovno. Do budoucna jsme vybudovali přesně NIC.
FairCop

7400.0 points

PříspěvekZaslal: st srpen 06, 2014 8:32 pm    Předmět: ... Citovat

Srovnávat Spartu s Chelsea nehodlám - mít podmínky jako má Sparta, tak očekávám přesně to, co Lavička nabízí - ani o bod méně.

Bohužel je pak smutné, že nesmím očekávat žádný úspěch v porovnání s Evropou - smutné nebo tragické, to ať si přeloží kdo jak chce.

Až bude hrát Chelsea v jedné lize s týmy jako je Brno či Hradec Králové a přesto nebude herně dominovat, tak ten příspěvek pro mě bude mít váhu.

Takže ano, hodlám se Spartě vysmívat - pokud má někdo touhu honit si tady triko nad výkony klubu, který nemá doma konkurenci, pak by měl být schopen příjmout kritiku té hry v evropských pohárech - tu ovšem jak vidno nepřijímá a pouze opakuje věty o dominanci v lize, k čemuž skutečně gratuluju.

ondrej

6944.0 points

PříspěvekZaslal: čt srpen 07, 2014 8:14 am    Předmět: Citovat

Chelsea má v lize taky Brno a Hradec Králové. A nedominovali jsme. To ostatně v žádném zápase. Já Spartu s Chelsea nesrovnával, to tys začal něco o fotbalovém vzoru. A to, že je další krach v LM obrovský průser, to je jasné, ale ještě uvidíme, co přinese Evropská liga. A zbytek přestupáku.
FairCop

7400.0 points

PříspěvekZaslal: čt srpen 07, 2014 9:26 am    Předmět: ... Citovat

Pokud na to koukáš takhle, pak je to bez debaty.

Alex

7050.0 points

PříspěvekZaslal: čt srpen 07, 2014 9:42 am    Předmět: Citovat

Mne na Spartě hlavně sere, že začne dělat skvělou práci a pak se od toho odvrátí a přinese to akorát tak průser. Myslím pod Haškem to bylo, kdy v lednu začali měnit kádr, nakupovat `hotové` hráče a nakonec se ztratil jasný titul. Letos se doplnili Kováč a Breznaník, kteří do toho ani trochu nepasují. K tomu nekopa Bednář, který na této úrovni nemá co pohledávat, a hned je z toho otupení jakékoliv snahy o tlak v tak důležitém zápase.

Hlavně ten Breznaník tam byl jako pěst na oko, v každém zápase co jsem viděl. V prvním zápase třeba pěkná akce a on to pálí z třiceti metrů, místo aby se využila početní převaha a vykombinovalo se to do tutovky.

Nicméně nesnižoval bych tím práci Lavičky. Takhle dominovat ligu a pohár, to tu dlouho nebylo. Vypadnout z LM je ale průser, o tom žádná.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
steiner

7366.0 points

PříspěvekZaslal: čt srpen 07, 2014 10:41 am    Předmět: Citovat

Aleši, pěkně jsi to vystihl.
steiner

7366.0 points

PříspěvekZaslal: pá červenec 27, 2018 12:31 pm    Předmět: Citovat

Haha, Hapal už to má za sebou...to je pecka.
ondrej

6944.0 points

PříspěvekZaslal: pá červenec 27, 2018 12:48 pm    Předmět: Citovat

Ano, mám po tomto týdnu definitivně jasno. Horší je dnes fandit Spartě než Chelsea, byť se to ještě před několika týdny zdálo skoro nemyslitelné.
Georgewon

10000.0 points

PříspěvekZaslal: pá červenec 27, 2018 1:02 pm    Předmět: Citovat

terry napsal:
Ano, mám po tomto týdnu definitivně jasno. Horší je dnes fandit Spartě než Chelsea, byť se to ještě před několika týdny zdálo skoro nemyslitelné.

To je fakt prdel. Hlavně jak Sparta nemá zase záložní řešení. Ví, že to ani pod Hapalem nebylo dobré, ví, že to má nahnuté, mají koule na to ho vyhodit po druhém špílu sezony, ale teď "začínají hledat". Je jasné, že Ščasný to bude trénovat minimálně do zimy, nejspíš i déle. Ostatně koho by taky chtěli přivést. Pracovat pod takovou bandou diletantů by chtěl fakt jen úplný vocas. Zlatá Marina a spol. Wink
Alex

7050.0 points

PříspěvekZaslal: pá červenec 27, 2018 1:34 pm    Předmět: Citovat

Přitom Hapal mi přišel jako nejmenší problém. Pěkně na narozeniny ho sejmount.

Já to sleduju hodně z povzdálí, ale těžko existuje někdo, kdo z tohoto bordelu může udělat fungující tým. I kdyby dal dohromady slušnou jedenáctku (jakože ty posily jako Chipciu, Ben Chaim, Tetteh úplná tragédie), tak je tam neuvěřitelné množství rušivých elementů. Vždy se najde něco, co to úsilí zhatí.
ondrej

6944.0 points

PříspěvekZaslal: pá červenec 27, 2018 1:45 pm    Předmět: Citovat

Ve Spartě je teda proti Chelsea dobrý aspoň to, že víme, kdo za to celé může. Ryba tu smrdí od hlavy a já teď jen pevně doufám, že Křetínského to už se svým kamarádem Kotalíkem konečně přestane bavit. Nemůže se stát větší průšvih, než vyhodit trenéra ještě v červenci. To už nemůže bavit ani jeho. Kdyby to byla jakákoliv jeho jiná firma, ti manažeři už dávno letí.

Trochu víc jsem to rozepsal tady ve vláknu: https://twitter.com/ondrejholzman/status/1022812028577165313

Protože pokud skončí jen Hapal a neodnese to sportovní ředitel a tentokrát už i generální, bude to k smíchu.
Alex

7050.0 points

PříspěvekZaslal: pá červenec 27, 2018 3:53 pm    Předmět: Citovat

terry napsal:
Ve Spartě je teda proti Chelsea dobrý aspoň to, že víme, kdo za to celé může. Ryba tu smrdí od hlavy a já teď jen pevně doufám, že Křetínského to už se svým kamarádem Kotalíkem konečně přestane bavit.

Tady je to ale stejné jako u nás. Pokud je problém Kotalík, tak je ve skutečnosti problém Křetínský. Pokud je u nás problém Marina, tak ve skutečnosti je problém Roman. Oba jsou jen prodloužená ruka a dělají přesně co si majitel přeje.

My jsme na tom lepší, protože Marina má i dobré dny. Ve Spartě jsou marní non-stop.
Georgewon

10000.0 points

PříspěvekZaslal: pá únor 08, 2019 7:10 am    Předmět: Citovat

Dnes vyšel ve Sport magazínu hodně otevřený rozhovor s Rosickým. Upřímně za poslední dekádu jsem nikdy tak nevěřil, že Sparta změní jako teď. Má hodně silný mandát a pokud prosadí jen polovinu věcí, které zamýšlí, bude to docela zajímavé. Je to sice dlouhé jak Kepova smlouva, ale fakt doporučuju přečíst. Řeší tam v podstatě veškerá témata, která my tady ohledně Chelsea, a jsou to dost zajímavé poznatky. A jsem zvědavý, jestli dojdete ke stejnému pocitu jako já, tedy že bez podobné osobnosti se náš klub nehne ani o milimetr. Se Sarrim, bez něj, s Hazardem, CHO nebo klidně Messim...

Nebudu hrát ŽÁDNÉ HRY
Není tajemstvím, že rozhovory a veřejné vystupování dvakrát nevyhledává. Pro Sport Magazín Plus ovšem TOMÁŠ ROSICKÝ, sportovní ředitel Sparty, udělal výjimku. Na soustředění ve španělské Marbelle téměř hodinu a půl rozebíral témata všeho druhu. Bylo na něm znát, jak váží každé slovo, každou odpověď. Jak moc mu záleží na tom, aby nejen fanouškům letenského klubu co nejpřesněji zprostředkoval své vize a myšlenky. Nekličkuje, neuhýbá.
„Hráči ode mě vždy dostanou upřímný názor, ať už pozitivní, nebo negativní. Nebudu hrát žádné hry,“ upozorňuje v upřímné zpovědi.

Bafuňář. Nehezké označení pro fotbalové funkcionáře, které v českých podmínkách dávno zlidovělo. Když ovšem sedíte naproti Tomáši Rosickému a vstřebáváte jeho myšlenky, ani na vteřinu vás nenapadne, že by zrovna on měl být dalším z nich.
Kdepak, nic takového. Z tohohle chlapíka vyzařuje láska k fotbalu. Čistá, upřímná. Ničím nezkažená. Klade důraz na detail, o fotbale přemýšlí v tak širokých souvislostech, že to leckoho může překvapit. Razí si svou vlastní cestu, které věří a která vede do úplně jiných sfér, než u nás bývá obvyklé. Bude úspěšná? To ukáže až čas…

* Tomáš Rosický, sportovní ředitel. Už jste si na tohle spojení zvykl?

„Dá se to tak říct. Určitě pro mě byla výhoda, že jsem do toho neskočil rovnýma nohama. Rok, který jsem v klubu po skončení kariéry strávil, mi hodně pomohl. Věděl jsem, do čeho jdu, co na mě čeká, jaké budu mít úkoly. Ale samozřejmě je to ještě jednou tak horší, než jsem si myslel. (směje se) Je to hodně o plánování si věcí, pak se všechno dá dobře zvládnout. Toho, na co bych chtěl mít vliv, je hodně, takže je důležité si to naplánovat.“

* Jste spíš systematický člověk, nebo jednotlivé záležitosti řešíte živelně?

„Od každého něco. Fotbal je dynamický, to platí i pro moji funkci. Nemůžete určité věci dodržovat tak, jak jste si naplánoval. Ale já spíš tíhnu k tomu, že mám rád pořádek, pravidla, strukturu.“

* Po ukončení kariéry jste mluvil o tom, že se chcete nejprve rozkoukat a až potom si vyhodnotit, jaká pozice by pro vás byla ideální. Kdy jste přišel na to, že by to mohla být právě role sportovního ředitele?

„Jak jsem už několikrát zmiňoval, vždycky jsem k managementu tíhnul, strašně mě to zajímalo. Ten rok, který jsem v klubu mohl strávit, mě v mých myšlenkách jenom utvrdil. Bylo pro mě důležité, že jsem si to mohl prožít. Bylo by složité vletět do funkce sportovního ředitele bez zkušeností jen tak rovnýma nohama. Zvlášť ve specifi ckém prostředí, jako je Česká republika.“(usměje se)

* František Čupr, generální ředitel Sparty, v nedávném rozhovoru pro deník Sport přiznal, že se vaše jmenování uspíšilo. Bylo to z vaší hlavy?

„Bylo to uspíšené situací, která na podzim vznikla. Pan Křetínský mi oznámil, že budu sportovní ředitel. A nikdo se mě neptal. (směje se) Řekl mi, že jsem na tu roli připravený a nemám se čeho bát. Je to velká zodpovědnost, což si dobře uvědomuju, ale to jsem měl rád i jako fotbalista. Zatím se v té roli cítím docela dobře, zodpovědnost mi prospívá.“

* Ani na vteřinu jste neváhal? Přece jen, nastoupil jste v pro klub mimořádně složité době.

„Samozřejmě o tom přemýšlíte. Sparta je v těžké situaci. Všichni vědí, kde se momentálně nacházíme. Ale já jsem měl vždycky strašně rád výzvy. U mě je to navíc dané i tím, jaký mám ke klubu vztah. Moje velká výhoda je, že mám nadhled, který jsem získal při dlouholetém působení v zahraničí. Některé věci neberu jako ostatní. Já si třeba nedělám hlavu z toho, co by se stalo, kdyby to nevyšlo. Nepřemýšlím o svojí případné reputaci, že bych nějak ohrozil svoje jméno. Mě by mrzela jediná věc - že by případný neúspěch znamenal, že jsem Spartě nedokázal pomoct. Nic jiného by se nestalo, pár lidí by o mně napsalo blog, párkrát bych se objevil v novinách a tím by to skončilo. Mně se dveře ven v žádném případě nezavřou, fotbalovou kariéru mi nikdo nevezme. Jestli budu dobrý v manažerské funkci, to ukáže čas. Směrem do zahraničí se pro mě ale nic nezmění.“

* Už jste během téměř dvou měsíců narazil na věci, které vás zaskočily?

„Vyloženě zaskočily, to asi ne. Spíš jde o české prostředí celkově. V tomhle mi ten rok strašně pomohl, trochu mi otevřel oči. Než do něčeho vstoupíte, slyšíte různé názory, ale nechcete se unáhlit, chcete si obrázek udělat sám. Pro mě je spíš vtipné, jak to tady funguje, co se týká vztahů. Lidé, kteří se neustále pomlouvají, se pak najednou objímají, když se někde potkají. Je vtipné to sledovat z téhle stránky. Ze zahraničí jsem zvyklý operovat v módu, že když si s někým podáte ruku nebo dáte slovo, tak to tím považujete za uzavřené. Má to svoji váhu. Rychle ovšem přijdete na to, že to tady takhle nefunguje.“

* Jste připravený se v tomhle ohledu přizpůsobit, třeba i trochu rezignovat na vlastní hodnoty?

„Já se určitě budu držet toho, na co jsem zvyklý. Nebudu se měnit kvůli českému prostředí. Mám velkou výhodu, že kolem mě jsou lidi se zkušenostmi z velkého byznysu. Nejvíc přijdu do styku s Františkem Čuprem, Adamem Kotalíkem, potažmo majitelem. Ta struktura mě možná trochu chrání, pokud jde o kontrakty, administrativu, jednání o transferech. To má na starosti Adam Kotalík. I když samozřejmě já o všem vím, jsem toho součástí, tak je to pro mě momentálně dobře nastavené.“

* Na čem si v manažerské funkci nejvíc zakládáte? Přes co nejede vlak?

„Pro mě je to stoprocentně komunikace. Ať už na úrovni manažerských kanceláří, ale nejvíc ve vztahu k hráčům. Už jsem zmiňoval, mám rád pořádek, jasně daná pravidla. Bez toho žádný klub nebo kabina nemohou být úspěšné. Komunikace je pro mě strašně důležitá. Když to vezmu v globálu, je to něco, co se hodně zlepšilo s příchodem Františka (Čupra), má na to velký vliv. Bude se to určitě i nadále vyvíjet. Je to hodnota, která je důležitá do všech spekter, do kterých zasahuji. Do mládeže, k hráčům. Oni musí vědět, že tu je někdo z vedení, na koho se mohou obrátit v situaci, kdy o něčem třeba nechtějí mluvit s trenérem nebo asistenty. Jsem k hráčům i všem ostatním otevřený a upřímný, to samé čekám od nich.“

* Slyšel jsem, že jste si dal extra záležet na tom, abyste znal každého zaměstnance v klubu vlastním jménem.

„Ano, to je strašně důležité, abychom o sobě navzájem věděli. Jsou to věci, které se hodně podceňují. S Ondrou Kasíkem na tom pracujeme. Na Spartě nebylo zvykem, aby když přijde nový hráč, že se půjde do kanceláří představit. Nemusíte si s někým vyprávět, ale je třeba, aby ten hráč, když někoho například potká při zápase na recepci, věděl, že to je člověk z klubu a tak dále. I zaměstnanci klubu chtějí mít pocit, že jsou součástí veškerého dění v klubu a že má smysl to, co dělají. A taky že o tom ostatní vědí. Je to pro mě normální věc, která u nás ale tolik běžná není.“

* Jaké novinky jste po svém jmenování v klubu ještě zavedl?

„Těch věcí je víc, na kterých pracujeme. Mám kolem sebe velice schopné lidi, Sparta je má ve všech spektrech. Moje role se promítá do různých koutů. Spolupracujeme s marketingem, PR oddělením, je toho hodně. Mě zajímají nejen věci, které můžeme dělat s týmem, tedy skauting, fitness, možnosti medical, zázemí, mládež. Sám ale nemůžu nic zvládnout. Potřebujete schopný tým kolem sebe. A na Spartě, myslím, schopní lidé jsou.“

* Často se objevovaly názory, že jste měl v uplynulém roce vyrazit na stáž do Arsenalu, abyste nakoukl do té nejlepší kuchyně. Zvažoval jste to?

„Já mám velkou výhodu v tom, že v klubech, kde jsem byl, to nebylo epizodní. Nejen v Arsenalu, ale i v Dortmundu jsem byl mnoho let. Velkým vzorem pro mě je Michael Zorc, který v Borussii odvádí fantastickou práci. Ty lidi mám na telefonu, v Arsenalu jsem poznal všechno. Kdykoli potřebuju nějaké informace, tak ty lidi znám a v pohodě si s nimi zavolám. Jsme i v pravidelném kontaktu. To platilo třeba pro Ivana Gazidise, jenž odešel z Arsenalu do Milána, ti všichni mě podporovali, abych do toho šel. Je pro mě velká výhoda, že se mohu obrátit na lidi, kteří jsou v tomhle oboru mnohem zkušenější než já.“

* Český fotbal není jen o sportovní stránce, ale taky o zákulisí, politice, vlivu. Jste připraven vstoupit i do tohoto světa?

„To je svět, který mě nemůže minout už z pozice, ve které jsem. To je bez debat. Je to něco, co neustále slýcháte, že se děje. Jak jsem ale zmiňoval, pojedu si svoji linii. Na hodně věcí se dokážu adaptovat, ale mám svoje hodnoty, kterých se budu držet a přes které rozhodně nikdy nepůjdu.“

* Jak probíhá komunikace s nejvyšším vedením? Jste schopný si pevně stát za svými názory?

„To je to, co se ode mě očekává. Já to beru tak, že jsme všichni na jedné lodi. S majitelem se znám delší dobu, beru ho jako strašně ambiciózního člověka, který chce, aby Sparta byla úspěšná. Když máme na určité věci jiný názor, já to neberu jako něco špatného. Zájem máme stejný a musíme dojít k rozhodnutí, které je správné pro klub. Já to můžu vidět nějak, majitel nebo generální ředitel jinak. Ale beru to z pohledu toho, že jsem tu proto, abych své názory říkal. Někdy je konfrontace strašně důležitá pro obě strany. A já vždycky říkám jen to, co si myslím. Pokud bych to nedělal, tak pro mě nemá smysl, abych v té funkci byl. Nehraju žádné hry, jsem otevřený, chci pro klub to nejlepší. Když si něco myslím, tak si za tím názorem stojím.“

* Pojďme ke sportovní oblasti. Jak by se mělo mužstvo ideálně prezentovat?

„Myslím, že nás k tomu jednoznačně předurčuje historie klubu. Fanoušci chtějí vidět odvážný, útočný, atraktivní fotbal. To je velice jednoduché.“

* Hlavní trenér Zdeněk Ščasný opakovaně mluví o tom, že Sparta musí dominovat, hrát nátlakově, být silná na míči. Jste v tomhle zajedno?

„V tomto určitě. Jsou to věci, které jsme si jasně defi novali, nejen s trenérem, ale celým realizačním týmem. Jsou to důležité prvky v moderním fotbale, takhle to vidíme. Samozřejmě, držení míče vám zápasy nevyhraje. Chtěl bych, aby v tom projevu bylo vidět mnohem víc prvků. Aby tam byla okamžitá snaha po ztrátě míče ho znovu získat. Stejně tak, aby tým uměl jít do rychlého protiútoku, když je ta možnost. Na druhou stranu jsou fáze, kdy potřebujete mít hluboký blok, prostě to odbránit a tak dále. Širší spektrum v moderním fotbale je strašně důležité.“

* V posledních letech se často mluví o tom, že tým neměl žádnou tvář, žádný charakteristický rys, podle kterého by byl okamžitě rozpoznatelný. Souhlasíte?

„Je to i vývojem sezony. První polovina byla vcelku dobrá, druhá strašně nepodařená. Bohužel to zabředlo do toho, že to herně ani výsledkově nebylo podle představ. Není to jen herním stylem, ale i mentálními vlastnostmi. Chtěl bych, aby kluci ukázali, že se nevzdávají za žádné situace, to je pro mě strašně důležité. Je to i ukázka charakteru hráčů, když tuhle vlastnost projeví. Musíme ukázat lidem, že chceme vyhrávat, to jsou pro mě silné prvky. Fanoušek to pozná.“

* Dá se ve hráčích probudit sparťanství, jež bylo pro generaci, kterou jste v klubu zažil dřív vy, úplně běžné?

„Co bylo před dvaceti lety, když jsem odcházel, je nyní úplně jinak. Budovat se to nadále dá, už jsem to zmiňoval, my jako klub v tom máme defi cit. Můžeme v této oblasti dělat mnohem víc. Musíme na tom pracovat, je to jedna z věcí, na kterou se zaměřujeme. Hráč musí vědět, do čeho jde. Že jde do klubu, ve kterém se jen tak něco neodpouští, že remíza venku nestačí. Je na nás, abychom jim to prezentovali, a oni to dobře pochopili. Musí vědět, že se to děje, ať už od fanoušků či médií. Hráči si musí být vědomi, že jdou do prostředí, kde se můžou nadále zlepšovat, takové kluky chceme. Není to tak, že někoho koupíme, řekneme mu, že je sparťan a tím je to dané. Hráč si k tomu musí vytvořit vztah. Nejen finanční, ale i emoční.“

* Vnímáte, že se v tomhle směru situace zlepšuje?

„Můj momentální pocit je, že ano. To se samozřejmě ukáže až na jaře na hřišti. My s tím nadále pracujeme.“

* Jak jste spokojený s působením klubu na zimním přestupovém trhu?

„Nepovedlo se nám udělat úplně všechno, ať už z jakýchkoli důvodů. Některé jsou známé. Tým se nám podařilo dobře oživit, doplnit, vytvořit novou konkurenci pro kluky. To je pro mě velice důležitý aspekt v životě fotbalisty. Neustále ho totiž pohání dopředu. Měli jsme s tím na podzim problémy. Když jsme potřebovali oživit hru, nedařilo se nám, aby na hřiště přišel někdo s kvalitou, že zápas dokáže ovlivnit nebo změnit. V tomhle byly Slavia i Plzeň mnohem dál. Věřím, že se nám to povedlo vylepšit, i když bych si to možná představoval ještě víc.“

* Jedním ze záměrů tedy bylo vytvořit vysoce konkurenční prostředí?

Konkurence je důležitá pro každého. Každý hráč musí mít pocit, že s něčím nebo někým bojuje. Ať už s hráčem, se kterým alternuje na pozici, nebo trenérem, který ho nestaví. On mu musí dokázat, že na to má. V téhle době je to stále víc tak, že kluci nechtějí překážky překonávat. Při prvním problému okamžitě volá agent, že se bude muset začít něco dít, což je pro vývoj kluků strašně špatně. Musí je neustále někdo tlačit, aby bojovali, jenom tak se mohou zlepšovat.“

* Během přípravy hráči opakovaně mluvili o tom, jak velká konkurence v mužstvu je. A jak jsou tréninkové jednotky náročné, že to v minulosti nezažili. Je to pro vás dobrý signál?

„S přípravou, jak probíhala, můžeme být spokojení. I výsledkově. Byl to důležitý bod, co jsme chtěli nastavit. Konec podzimu byl špatný, nevyhrávalo se, chtěli jsme nastavit vítěznou mentalitu. Moje první řeč na začátku přípravy byla, že začínáme od začátku, ovšem s okamžitým bojem o místo. Od prvního tréninku, což byl běh ve Stromovce. A že chceme okamžitě vyhrávat, i když jdeme z tvrdého tréninku. Že chceme nastřílet co nejvíc gólů. To se nám zatím daří, uvidíme, jak se to bude vyvíjet směrem do ligy. Jaké zprávy šly během přípravy, není tak důležité. V první polovině podzimu měli lidé pocit, že je všechno OK, že je dobrá parta, ale ono to tak nebylo. O tom už jsme mluvili. Až těžké chvíle vám ukážou, jak jsou kluci spolu, nebo ne. Teď jsme byli v komfortu španělského soustředění, pryč od všeho, svítilo tam sluníčko, nádherné trávníky. Měřítko nám začne v neděli s Bohemkou.“

* Přestupy má na starosti člen představenstva Adam Kotalík, i vy jste se však do jednání o příchodu hráčů zapojil. Bylo to plánované, nebo jste cítil, že do toho musíte vstoupit, aby se ledy pohnuly?

„Hodně to bylo dané vývojem mé role. Samozřejmě, já musím mít dobrý přehled o všem, co se děje. I finančně. S Adamem jsme v neustálém kontaktu. Chci ale vědět, jak se ten kluk chová během jednání, jak se chová agent. Samozřejmě aby i oni viděli, jak se prezentuju já. Je důležité, abych u těch věcí byl taky, patří to k tomu.“

* Nastala v zimě situace, kdy na vás některý hráč působil tak, že jste od transferu raději odstoupili?

„Ne, taková situace za tohle přestupní období nenastala.“

* Platí, že jméno Rosický otevírá dveře, které by jiným zůstaly zavřené?

„Takhle to vyloženě není. Samozřejmě, vzhledem ke své historii budu mít některé dveře otevřenější než někteří ostatní, ale nevnímám, že by to bylo něco výrazného.“

* Na jakou typologii jste se v zimě zaměřili? Přišla celá řada levonových hráčů.

„Spektrum toho, co hledáme, je hodně široké. Pokud to hodně zjednoduším, chceme především kluky, kteří jsou schopní hrát v intenzitě a dokážou udělat přečíslení. Pokud jde o leváky, to můžeme vzít individuálně. U Martina Haška to záměr nebyl, u Hanouska taky ne. U Karlssona už ano, hledali jsme leváka, který může hrát na obou křídlech, to jsme jednoznačně chtěli. Nebyl to jasný záměr u stopera, ale musím říct, že mám slabost pro levonohé stopery.“

* Jedním z příběhů zimy byla i situace kolem Davida Lischky, který neprošel zdravotní prohlídkou. Byť jde o citlivou záležitost, vnímáte ji zároveň jako cennou zkušenost?

„Vzhledem k profesnímu životu určitě ano. Na druhou stranu tohle je situace, kdy jde fotbal absolutně stranou. Je mi strašně líto, že to dopadlo takhle. Ne z fotbalového hlediska, ale z Davidova pohledu. Hrozně mu držím palce, aby to pro něj dopadlo dobře. I do dalšího života. Jak se ten kluk prezentoval, myslel jsem si, že pro nás bude velkou posilou. Moc mě to mrzí. Na druhou stranu to pro mě vyvolává řadu otázek, jak se něco takového může stát. V době, kdy se takové případy množí, to nechápu.“

* Zpátky k přestupům. Hledali jste i hráče, kteří se mohou ve Spartě nadále zlepšovat?

„Ano, to byl v minulosti další náš problém. Hráči, kteří do klubu přicházeli, se dál nevyvíjeli. Ať už z důvodu, že nebyli ve věku, ve kterém se hráč fotbalově ještě rozvíjí, nebo proto, že se s nimi dostatečně individuálně nepracovalo. Nebo Spartu nezvládali… Má to velkou návaznost na náš trenérský tým, který má dva nové asistenty. Oni v tom budou hrát velkou roli. Mohu uvést jeden konkrétní příklad.“

* Povídejte.

„Když se koupil Bogdan Vatajelu, přišel jako levý bek. Za týden všichni zjistili, že nebrání tak, jak si mysleli. Na začátku vůbec nebyl nominovaný k zápasům. Začal za mnou chodit a říkal mi: Tome, co se děje? Já odpovídal, že nic nevím, měl jsem starosti sám se sebou, dával jsem se dohromady s achilovkou. On mi začal vykládat, že mu vyčítají, že špatně brání, ale nikdo s ním nemluví, aby mu ukázal, co má dělat, aby se mohl zlepšit… My se téhle oblasti chceme hodně věnovat, mimo jiné proto jsme rozšířili realizační tým. Velkou roli v individualizaci tréninkového procesu na hřišti i u videa a odstraňování konkrétních nedostatků u hráčů hrají nově Petr Janoušek a Michal Horňák. A pokračuje v tom Radek Kováč. Všichni samozřejmě v koordinaci s hlavním trenérem.“

* Dá se tedy nadneseně říct, že pro vás jsou důležité nejen výsledky, ale taky herní progres jednotlivců i týmu.

„Přesně tak. Je spousta věcí, co se dají dělat, i v tomhle máme defi cit. Co se týká individuálního rozvoje, asistenti v tom budou hrát velkou roli. Můžete toho dělat hodně, ale musíte na to mít tým. Věřím, že to bude pozitivní nejen směrem k hlavnímu trenérovi, ale i s ohledem na to, jakými osobnostmi Michal s Petrem jsou, protože jsme chtěli, aby ti kluci měli hlas. Aby to nebylo tak, že přijdou na trénink, postaví kužely a tím to končí. Od začátku jsme chtěli, aby byli dobrou oponenturou, aby říkali, co si myslí, zasahovali do tréninků. Věřím, že se tím hodně vylepší individuální rozvoj hráčů. I vzhledem k tomu, kolik tu máme mladých kluků, kteří to potřebují, je to strašně důležité.“

* Slibujete si od toho i to, že se hlavnímu trenérovi Zdeňku Ščasnému trochu rozvážou ruce?

„Já v to samozřejmě doufám, že mu to uvolní ruce do jiných věcí, aby se mohl soustředit na to, na co má a proč tady je. Proto pro mě bylo tak důležité rozdělení úkolů pro všechny a na mně je, abych hlídal dodržování toho, co jsme si nastavili. Aby se to dělo a hlavně to bylo vidět.“

* Možná nejdiskutovanějším tématem sparťanské zimy byla situace kolem Nicolae Stancia. Kdy na úrovni klubu vzniklo rozhodnutí, že ho za přijatelných podmínek budete ochotní prodat?

(krátce přemýšlí) „Situace kolem Nika se strašně vyvíjela. Začalo to už někdy v listopadu, neustále se to stupňovalo a najednou se začalo něco dít. Z toho usměvavého kluka, který byl neustále pozitivní a rozséval kolem sebe skvělou atmosféru, byl najednou hráč s hlavou dole. Bylo to vidět, i co se týká výkonu, co si budeme říkat. Snažil jsem se s ním hodně mluvit. On mě ujišťoval, že se nic neděje, že je vše v pořádku a jen ho trápí, že se nedaří jemu ani týmu. Už v té době jsme měli náznaky z jeho okolí, že se něco dít bude, že je nějaký problém. Přelomem listopadu a prosince mi bylo jasné, že ten problém bude opravdu velký.“

* Co se tehdy stalo?

„Přijela jeho agentská skupina na jednání do Prahy. Jeho agentka nám mezi řečí řekla, že svým klientům přes 25 let věku už doporučuje, aby přemýšleli nad zajištěním, co se týče budoucnosti. Tam jsem si uvědomil, že budeme mít velký problém.“

* Tudíž vás ani nepřekvapilo, když pak Stanciu v období Vánoc chtěl přijmout nabídku z Egypta?

„To už jsme čekali, že se něco může stát. Šlo o to, abychom na to byli připravení. Fotbal je dynamický sport, neustále se něco děje, jde to kupředu. Musíte být připravený na všechny varianty. Museli jsme počítat s možností, že se to stát může. Já fotbal znám, vím, co všechno se může přihodit. Nebyl jsem zklamaný ani překvapený, nic z toho. Každý hráč musí vědět, co je pro něj dobré. Je to jeho život a jeho rozhodnutí, takhle jsem s Nikem komunikoval.“

* Nezaskočilo vás přece jen, že tak rychle rezignoval na sportovní stránku kariéry?

„Mám výhodu v tom, že si to dokážu představit, byl jsem ve stejné situaci. Když to vezmu podle sebe, fotbal jsem měl na prvním místě. Vždycky. Samozřejmě, chcete být dobře placený, to k tomu patří. Ale já byl vždycky orientovaný na fotbal, neudělal bych to naopak. Ovšem dokážu si představit tu situaci, když nastane. Dají před vás ten papír, vidíte částku, může se všechno změnit. Taky jsem o tom během kariéry přemýšlel, donutí vás to, i když jsem orientovaný jinak. Dokážu to pochopit. Vím, jak to chodí, kluci se tímhle dokážou zajistit. Nejen sebe, ale i další generace.“

* Na tiskové konferenci k zahájení zimní přípravy jste otevřeně mluvil o tom, že Stanciu chtěl do Egypta odejít. Řada lidí v tom viděla vaši chybu pramenící z nezkušenosti. Jak to bylo ve skutečnosti?

„Já jsem samozřejmě dobře věděl, co dělám. Chtěl jsem to zmínit i z toho důvodu, že se najednou v rumunských médiích začaly objevovat zprávy, že máme v kabině revoltu proti trenérovi, nebo že jsme s nabídkou k trénování oslovili manžela Stanciovy agentky Reghekampfa. To, jak jsem na tiskové konferenci vystoupil, považuju za projev určité kultury, kterou se budeme snažit pro kluky ve Spartě vytvořit. Musí vědět, že cokoli se bude dít, se může objevit i venku. Nechci s nimi hrát hry. Jsem k nim absolutně otevřený a upřímný, každému říkám to, co si opravdu myslím. Hráči ode mě vždy dostanou upřímný názor, ať už pozitivní, nebo negativní. To stejné čekám od nich. Když začnou hrát nějaké hry, budu upřímný i směrem ven. S Nikem jsem od jeho návratu z dovolené v podobném duchu i komunikoval a neměli jsme spolu žádný problém.“

* Vaší motivací, předpokládám, nebylo, abyste narušil vztah mezi hráčem a fanoušky?

„Přesně tak. I tyhle situace jsem zažil. Neviděl jsem to tak, že by se vztah narušil. Víte, ve fotbale je to jednoduché. Když na hřišti ukážete, že za klub dýcháte, tak nikdo neřeší, že jste chtěl odejít. Hráč musí ukázat, že je top profesionál. Nemůžu na Nika říct nic špatného, myslím, že je to dobrý kluk a člověk. Ale tohle je jedna z věcí, které nás ve Spartě strašně omezují. To neustále hraní her, jestli se něco má říct ven, nebo ne. Já takhle fungovat nebudu, budu to říkat tak, jak to je. A je dobře, že to kluci vědí.“

* Jinými slovy, hráč musí nést veškeré důsledky, které jeho rozhodnutí a činy přinášejí.

„Jasně, ten hráč si za to musí nést zodpovědnost. Nemám nic proti tomu, když za mnou přijde kluk a řekne, že chce odejít. To je úplně v pořádku. Jsme lidi, na všem se domluvíme. Ve fotbale jsou velké emoce, snažím se je potlačovat, snažím se přemýšlet racionálně. Dokážu to pochopit, v botách těch kluků jsem byl. Nedělám si z toho hlavu, ale oni za své činy musí nést odpovědnost. Musí si stát za tím, že v našem klubu nechtějí hrát a chtějí odejít. Nevidím na tom, co jsem řekl, nic tak strašného. Je to i o upřímnosti směrem k fanouškům. Ti si ji zaslouží.“

* Hodnotíte Stanciovo roční působení v klubu pozitivně?

„Absolutně. Je to výborný hráč, ukazoval to. Má svoje nedostatky, ale je to kluk, který patřil k nejlepším fotbalistům ligy. Jeho nákup se absolutně povedl, má schopnost, že sám dokáže rozhodnout zápas. Třeba jedním přímákem, jednou střelou, i když se mu nedaří. Není to jednoduché, najít hráče s takovou schopností. Je to přesně ten typ, který lidi baví a chodí na něj. Nemám pro Nika Stancia nic víc než respekt. I v situaci, ve které byl, se choval jako absolutní profesionál, měl skvělý přístup. Výborně trénoval, byl dobrým vzorem pro mladé kluky, kterých tu teď máme hodně. I oni viděli, jak se chová hráč takové úrovně.“

* Naplnil z vašeho pohledu zcela svůj potenciál?

„Mohl jít výš, samozřejmě. Situace, ve které byl celý tým, tomu neprospívala. Kdyby se hrálo líp, on by z toho tyčil ještě víc. Z fotbalové i finanční stránky to byl ale povedený nákup.“

* Ukázalo se především během podzimu, že Stanciu nebyl lídrem v pravém slova smyslu, jak se možná očekávalo?

„Očekávání, která mají lidé z fotbalu a fanoušci, jsou někdy velice rozdílná od těch mých. My jsme věděli, že není typem lídra. Je to mimochodem naše bolest, že jich v týmu nemáme dostatečný počet. Tým je tak silný, jako jsou jeho lídři. To je věc, která je u nás vidět a je pravdivá. Neočekával jsem, že Nico tím lídrem bude. Fanoušci to čekali, i média. Nico je ale typ hráče, který musí být uvolněný ve své mysli. Ne, aby měl ještě starost za tým, co se zrovna děje. V té své fázi kariéry ještě není, jednou bude dobrým lídrem, momentálně ještě tak daleko není. Byly tam i situace, které to potvrzovaly. Třeba penalta na Slovácku. Nico předtím dvě nedal, ale od lídra byste čekali, že si to vezme potřetí. Tenkrát to kluci nechali kopat v uvozovkách chudáka Rističe, který v sezoně odehrál asi dvě minuty. Dokážu pochopit u Benjiho Tetteha, že si tu penaltu nevezme, protože je to mladý kluk a taky není v té fázi kariéry. Ale tam právě čekáte, že si to Nico vezme. Taky přišla situace, kdy Nico přišel za trenérem, že kapitánem být nechce, že to není pro něj.“

* Oslabila Sparta odchodem Stancia?

„Určitě jsme přišli o skvělého hráče, to je bez debat. Ztratili jsme v tom, co se týká zmiňované konkurence, o které jsme se bavili. Ale musíme si uvědomit, že i s Nikem jsme skončili dvakrát po sobě pátí. Ať už se bavíme o něm, Kangovi, Tettehovi či jiné individualitě, musíme si uvědomit, v jaké jsme situaci i s těmito kluky. Ten cíl je úplně jasný: tým se musí prezentovat mnohem víc jako tým, jako kluci, kteří táhnou za jeden provaz. To je jediná šance, jak můžeme být úspěšní. Viděli jsme, že individuality nás nikam nedovedou.“

* Zmínil jste Guélora Kangu. Jestli někdo budí ještě větší emoce než Stanciu, tak právě on. Berete stále častější názory, že jde o problémového hráče, který nemůže být týmu prospěšný?

„Guélor Kanga je v první řadě velice dobrý fotbalista, to vidí každý. Ale má svoje velké neduhy, nedisciplinovanost je jedním z nich, co si budeme nalhávat. Existují hráči, kteří jsou individuálně, herně a technicky mimořádně zdatní, ale mají problém fungovat v týmové struktuře. Guélor ty tendence má, ale my musíme využít jeho přednosti. Někdy ta jeho nespoutanost a nepředvídatelnost mohou být pro tým požehnáním. Je to hodně o trenérské práci, aby ho dokázali využít. A je to jednoduché. Pokud nebude někdo plnit nastavená pravidla, tak nebude hrát. To je jediná šance. Když hráčům budete dávat pokuty, někomu to ublíží, někomu ne. Největší trest pro ty kluky je, že nebudou hrát. Týmu už to bylo prezentováno. Nemám problém s tím, že když někdo bude porušovat týmová pravidla, klub ho suspenduje k utkání.“

* Drtivou většinu kariéry jste strávil v zahraničí. Předpokládám, že projevem navenek vás Kanga nemůže nijak překvapit, že?

„Mě tohle opravdu nepřekvapuje. Je to ještě slabý odvar toho, co jsem zažil a co je možné vidět. (usměje se) V zahraničí je to normální, nemám s tím žádný problém. Mám problém s tím, co jsem popisoval. To, jak kdo chodí oblékaný, je u nás neustále téma. Že ten má takové kecky a ten takové hodinky. Bavíme se o strašných nesmyslech. Guélor je výstřední postava, na trenérech je, aby dokázali využít jeho silných stránek. Pokud ne, ta cesta je jednoduchá.“

* Je vám naopak sympatické, že se za žádné situace nebojí hrát?

„Jeho silná stránka je, že je mentálně odolný. Jeho nerozhodí, když nedá penaltu, klidně si to pak vezme znovu a půjde kopat. To jsou věci, o kterých mluvím, že je trenéři musí dokázat využít. Jemu je jedno, v jaké hraje situaci, míč chce neustále. I když udělá předtím chybu. Pokud se jeho nespoutanost dokáže využít, může být pro tým strašně pozitivní. Ale všechno má svůj rámec, pravidla se musí dodržovat.“

* Zeptám se otevřeně: je Kanga hráčem, na kterém můžete tým postavit?

„Jeho kreativní aspekt, pokud se dobře využije, bude velice důležitý pro tým. Ty otázky se prolínají do jedné hlavní. Jeho vliv může být strašně pozitivní i strašně negativní. Opravdu je to na trenérském týmu, aby ho zvládl ukočírovat.“

* Po svém nástupu jste vyhlásil, že chcete dát velký prostor mladým hráčům. Máte tu Hložka, Drchala, Plechatého. Jste spokojený, jak rychle se je povedlo začlenit?

„Tohle musím vzít trochu zeširoka. Určitě mě to těší, pro mě je cesta z akademie směrem do prvního týmu hodně důležitá. Teď už kluci ví, že pokud si to zaslouží a mají na to schopnosti, šanci tady dostanou. Já se vždycky budu koukat nejdřív do vlastních řad, jak si vedeme, kde co máme, jak jsme silní. Kluci mi upřímně dělají radost, jak pracují, aby dostali šanci, a pak je na nich, zda ji využijí. Máme spoustu mladých talentovaných hráčů. Vyzkoušeli jsme si, že to dobře zvládají, že jsou schopní obstát. Že potenciál, aby za Spartu hráli, mají. Směrem do akademie je to signál, že hráči šanci dostanou, pokud budou dobře pracovat.“

* Je v tomhle směru důležité i zefektivnění spolupráce mezi Strahovem a Letnou?

„Je to jedna z věcí, která mi strašně chyběla. Mnohem větší propojení s akademií, intenzivnější komunikace. Neustále se mluvilo o tom, že existuje bariéra mezi Letnou a Strahovem, něco jsem navnímal i sám. Ze Strahova šly hlasy, že vychovávají výborné hráče, ale v áčku je nedokážou využít. Na Letné jsem zase slýchával, jak trenéři říkají: No jo, my bychom s nimi rádi pracovali, ale oni nemají takovou kvalitu. Pro mě proto bylo hlavní, aby se začalo dobře komunikovat.“

* Takže zbořit hradbu, to byl váš cíl?

„Takhle silný výraz bych nepoužil. Všechno jsou spojené nádoby. Zajímá mě názor mládežnických trenérů, kteří mají hráče denně před očima a znají je nejlíp. Jsme v pravidelném kontaktu s lidmi ze Strahova na několika úrovních. Management, realizační týmy, nově jsme teď propojili skauting, což je novinka. Pravidelně se scházíme, budoucnost mladých hráčů řešíme společně. Každý kluk potřebuje něco jiného. Někdo skok z devatenáctky zvládne rovnou, i když je strašně složitý. Výjimeční talenti ho mohou zvládnout hned, někdo potřebuje obrousit přes juniorku nebo Vlašim, někdo potřebuje dva roky v lize, někdo to nezvládne a ukáže se, že v A-týmu Sparty hrát nebude. A my jsme tu od toho, abychom to rozhodnutí společně udělali.“

* Mohou mladí hráči posloužit i jako motor pro ty zkušenější, kteří si uvědomí, že jim vlčáci z akademie šlapou na paty?

„Určitě, balanc kádru jsme dřív tolik neměli. Mladých kluků nebylo tolik, teď ukazují, že nejen přijdou do přípravy, ale můžou do toho i zasáhnout. Já otevřeně říkám, že se vůbec nebudeme bát je použít. Ale zase, v této fázi kariéry se začnou objevovat v médiích, to může být hodně tenký led. Já jim připomínám, že jejich cestou je pokora a tvrdá práce. Nic jiného než tyhle dvě věci je nikam nedovede. Pokud začnou vybočovat z kolejí, budu s tím mít problém. Oni to ode mě moc dobře vědí a budeme to řešit. Všechno musí mít pravidla. Víte, jak to dneska je. Všichni chtějí všechno strašně rychle, že už mohou mít pocit, že na to mají, že můžou hrát. Do toho faktor netrpělivých rodičů, který se neustále zvětšuje. Ale důležitý je především jejich přirozený vývoj. Dejme jim čas, aby využili potenciál, který mají.“

* Před rokem jste v jednom z rozhovorů říkal, že se Sparta z obrovských investic v roce 2018 bude vzpamatovávat i několik let. Pořád si za tím stojíte?

„Myslím, že to pořád trvá. Situace, v jaké jsme, to bohužel ukazuje. Už jsem zmiňoval, že bych se strašně rád mýlil, ale je to tak. Jsme pátí, cíle, které máme, jsou jasně dané. Potřebujeme vidět herní progres, to je zásadní i směrem k trenérovi. Druhá polovina podzimu nebyla dobrá, což i on sám moc dobře ví. Progres je pro mě i celý klub zásadní slovo.“
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Fórum o Chelsea FC -> Světový fotbal Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: